عیب یابی و تعمیرات تخصصی هارد دیسک

هارد کامپیوتر که همان حافظه ی بلند مدت می باشد یکی از اصلی ترین عناصرتشکیل دهنده کامپیوتر است، اهمیت سلامت بودن  هارد بسیار بالا می باشد و حتی کوچکترین خرابی و مشکل در هارد باعث از کار افتادن کامپیوتر میشود. از آن جایی که تمامی نرم افزارها و حتی خود سیستم عامل که جزء نرم افزارهای سیستمی می باشد در هارد دیسک ذخیره شده و از داخل هارد فراخوانی میشود و اجرا می گردد. بسیاری از دلایل کندی کامپیوتر خرابی هارد میباشد که البته مشکلات هارد همیهش این نیست که کلا کامپیورت خاموش شود  و دیگر نتواند کار کند ، بلکه مشکلاتی وجود دارد که به گونه ایست که کامپیوتر به کار خود  ادامه میدهد ولی کیفیت و سرعت قبلی را ندارد.

نتیجه تصویری برای بد سکتور هارد

هرگاه شما نیز با کندی کامپیوتر خود مواجه شدید اولین چیزی که باید به ان رسیدگی نمایید هارد کامپیوتر است نه چیز دیگر. بد نیست بدانید هر نوع کندی کامپیوتر درست است که به دلیل هارد می باشد  ولی نه الزاما خرابی هارد زیرا برخی از نرم افزارهانیز به  دلیل غیر استاندارد بوده و یا  استفاده از کرک های غیر مجاز باعث اختلالاتی در سبستم عامل شده و در نهایت باعث کندی عملکرد  کامپیوتر میشود که باید به این مسائل توجه کنید.

چه مشکلات و خرابی هایی برای هارد کامپیوتر پیش می آیدو علایم آن چیست ؟

مشکلات زیادی ممکن است  برای یک هارد دیسک کامپیوتر پیش بیاید که به صورت کلی این خرابی ها به دو دسته تقسیم میشوند، ۱ – مشکلات نرم افزاری. ۲ – مشکلات  سخت افزاری. معمولا مشکلات سخت افزاری یکی از مشکلات بغرنج برای هارد است که میزان درصد احتمال تعمیرات ان ۳ درصد است که البته این وضعیت قابل تعمیر سخت افزاری به بخش الکترونیکی آن بیشتر مربوط می شود که همان خرابی برد الکترونیکی هارد است که قابل تعمیر و حتی تعویض می باشد که بعد از آن مجددا هارد قابل استفاده خواهد بود. ولی مشکلاتی که از طریق وارد آمدن ضربه  و سخت افزاری به اجزای داخلی  هارد پیش می آید درصد بسیار کمی دارد که بتوان تعمیرکرد و البته اگر هم تعمیر شود موقتی بوده و صرفا جهت بازیابی اطلاعات داخل آن و جلوگیری از   از دست رفتن اطلاعات است ، به این گونه که هارد موقتا تعمیر میشود تا بتوان اطلاعات موجود در هارد را برداشت و سپس هارد کنار گذاشته میشود، زیرا به عنوان مثال هاردی که دیسک سخت آن دارای مشکل شده است هیچگاه کار  یک هارد سالم را نخواهد داشت و نمی توان از نظر کارکرد سالم و ذخیره اطلاعات به آن اطمینان کافی داشت. در ادامه به توصیف برخی از شایع ترین مشکلات هارد دیسک می پردازیم و دلیل  آن را نیز بیان میکنیم.

۱ – شنیده شدن صدا های عجیب از داخل هارد

البته باید گفت که این مورد بیشتر در هارد دیسک های قدیمی تر مشاهده میشده که در حین کارکرد کامپیوتر صدای های جیر جیر مانندی از داخل هارد شنیده میشده است، یکی از دلایل لین مشکل وجود بدسکتروهای نرم افزاری در هارد بوده که با اسکن کردن و رفع بد سکتور نرم افزاری مشکل حل میشد ولی اگر شما نیز یک هارد دارید که چتیت صدایی را تولید میکند در حین کار و باکندی مواجه است باید برای عیب یابی به مراکز تعمیرات هارد مراجعه کنید تا  مورد عیب یابی قرار بگیرد زیرا ممکن است مشکل در هد داشته باشد و یا دارای بدسکتور بوده باشد. توجه کنید که اگر همین بدسکتور نرم افزاری توجهی به آن نشود و برای رفع ان اقدامی نکنید بعد ها مشکلاتی بدتر را برای هارد به وجود  میاورد و باعث خرابی هد در هارد میشود.

۲ – داغ شدن هارد در حالی که در گذشته حتی درکارکرد طولانی مدت نیز حرارت آن نرمال بوده و داغ نمی کرده است

دلیل این مشکل طبق بررسی هایی که در این مرکز تعمیراتی انجام شده است در ابتدا به وجود مشکل در برق رسانی هارد بوده که دلیل عدم برق رسانی در هارد و دیگر بخش های کامپیوتر پاور می باشد. برای این که تشخیص دهید آیا مشکل داغ شدن هارد از پاور است و یا خیر مدتی از یک پاور مناسب و سالم دیگر استفاده کنید و چنانچه هارد با استفاده ا ز پاور جدید داغ نشد و حرارت آن نرمال ماند حتما پاور خود را تعویض کرده و یک پاور با وات بالا و مناسب را برای سیستم خود جایگزین کنید. ( مشکل داغ شدن هارد در لپ تاپ ها کمتر دیده میشودو اگر هم اتفاق بیفتد دلیل دیگری دارد ). از دیگر دلایل داغ شدن هارد اگر پاور نبود بد سکتور است که با حالتی که ایجاد میکند باعث میشودهارد نتواند به درستی کار کرده و  در نتیجه داغ میشود.

۳ – کند شدن هارد – کپی نشدن اطلاعات از درایوی به درایوی دیگر

این مشکل نیز از رایج ترین خرابی هارد دیسک ها میباشد که بعد از مدتی شما نمی توانید مثلا یک فولدر را پاک کنید و یا اگر فایلی را پاک میکنید بعد از ریستارت کردن سیستم مشاهده میکنید که فایل همچنان وجود دارد و برگشته است – هارد با کندی زیادی روبه  رو شده و زمانی هم که میخواهید فایلی را از یک درایو به درایو دیگر کپی نمایید با ارور مواجه میشوید و این روند رو به رشد است. خب از دلایل مهم  و اولیه که همه هم این حدس را میزنند ویروسی  شدن سیستم است، ما در اینجا به شما میگوییم که بله ویروسی شدن سیستم اختلالات زیادی را پیش می آورد ولی نه به این وضعیتی که گفته شد و ویروسی شدن فقط باعث خرابی برخی فایل ها خصوصا فایل های exe. میشود در حالی که شما تقریبا قابلیت کپی کرد  و  یا کات کردن و حتی پاک کردن فایل ها را نیز است دست داده اید. در چنین مواردی برخی ها گمان میکنند  که با تعویض ویندوز مشکل حل میشود که زمانی که اقدام به تعویض ویندوز میکنند حتی نصب ویندوز هم انجام نشده و با ارور مواجه می شوند. خب دلیل اصلی این مشکل خرابی هارد می باشد و هارد به مشکلی به نام بد سکتور دچار شده است. بد سکتور در همان مراحل اولیه اگر تشخیص داده شود به راحتی قابل برطرف کردن است ( البته بدسکتورهای نرم افزاری ) ولی اگر کاربران توجهی به کندی و مشکلات این چنین نکنند بعد ها ممکن است وضعیت به حدی باشد که نتوان بد سکتور را رفع نمود و باید کلا هارد را Clean یا همان فرمت کلی که همه چیز را پاک میکند  کرد تا هارد به مانند روز صفر شده و تمامی بد سکتورها و اطلاعات به صورت غیر قابل بازگشتی پاک شوند. در صورتی که بخواهیم هار را به صورت  فرمت سطح پایین پاک سازی کنیم و در این مرحله نیز با ارور مواجه شویم باید بگوییم که هارد از بد سکتور نرم افزاری به نوع سخت افزار رسیده و به دلیل کارکرد پر از خطای  هد دیسک نیز خش بداشته و دیگر قابلیت استفاده این هارد به صفر رسیده و فقط در چنین مواردی باید تلاش کرد که اطلاعات را از داخل هارد برداشت البته قبل از پاک کردن کلی هارد.

خب تا اینجا به تعدادی از مشکلات شایع و اصلی هارد اشاره شده و دلایل ان ها نیز بیان شد. شما نیز اگر با کندی و علایمی مشکوک به خرابی هارد  مواجه هستید بهتر است سیستم خود و یا هارد کامپیوتر خود را به مرکز تعمیرات منتقل کنید تا مورد عیب یابی قرار گیرد.

تلفن تماس : ۰۲۱۶۶۹۳۳۲۳۷

آدرس مراجعه :تهران-میدان انقلاب-کارگر شمالی-خ نصرت-نرسیده به جمالزاده-پلاک۹۸-واحد۳

چه امتیازی به این وب سایت میدهید؟