تعمیرات فوق تخصصی مادربرد کامپیوتر

مارد برد کامپیوتر چه کاری انجام میدهد ؟

خیلی ها از کامپیوترها به خوبی استفاده  میکنند ولی زیاد قطعات  داخلی ان را نمی شناسند در حالی که برخی دیگر که با سخت افزار کار کرده  باشند اجزای داخلی کامپیوتر را به خوبی میشناسند، بهتر است بدانید که بسیاری از مردم نیز به خوبی با ساختار داخلی  کامپیوتر ( سخت افزار ) آشنایی دارند ولی این آشنایی  خود نیز میتواند طبقاتی داشته باشد به ایت شکل که برخی ها  کاملا میدانند که هر سخت افزار مختص چیست و به  عبارتی به صورت تخصصی قطعات را میشتاسند در حالی که برخی دیگر در حد اسم از قطعات باخبرند.

به هرحال ما نیز در این بخش از وب سایت تعمیرات به معرفی مادربرد  خواهیم پرداخت و این که اصلا مادر برد دقیقا چه کار میکند و مشکلات  و خرابی های آن چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا مختصری به  دنیای مادر برد و ساختار آن سفر کنیم.

مادربرد در کامپیوتر اصلی ترین و بزرگترین قطعه می باشد که وظیفه ی بسیار مهمی را عهده دار است، تمامی قطعات و ابزارها ی جانبی که به کامپیوتر متصل می شوند درواقع به مادربرد وصل می شوند و این مادربرد است که با ایجاد یک بستر یکپارچه و سخت افزاری باعث میشود که تمامی قطعات بتوانند در کنارهم به خوبی کار کنند و هدف نهایی سیستم به دست آید. مادربرد را اگر بخواهیم به بخش های مختلفی تبدیل کنیم باید گفت که مادربرد دارای بخش های زیر است :

۱ – سوکت ها ( سوکت های cpu – وسوکت های رم و سوکت و یا  اسلات های ارتقاع)

سوکتها بخش هایی هستند که شما میتوانید برخی از قطعات کامپیوتر مانند رم و یا پردازنده را به مادربرد متصل کرده و به عبارتی در جای خود سوار کنید که این حالت اجازه میدهد در صورت خرابی آن قطعه به راحتی از مادربرد  جدا شده و قطعه ی دیگری جایگزین شود و یا در زمان خرابی خود مادربرد قطعات سالم را از مادربرد جدا کرده و مادربرد جدید  را جایگزین کنیم.

۲ – بخش رم

این بخش که محل اتصال حافظه ی کوتاه مدت کامپیوتر می باشد  اجازه میدهد که شما بتوانید رم هایی را که نیازمند هست را به مادربرد متصل کنید.بخش رم در مادربرد دارای درایورها و سخت افزارهایی جهت راه اندازی و برقراری ارتباط با رم است، لازم به ذکر است قکه برخی از مشکلات که مربوط به رم است میتواند دلیلش  همان خرابی درایورهای سخت افزار بوده باشد و خرابی آن ها باعث میشود که رم ها نتواند با مادربرد ارتباط برقرارکند و نتیجه رم توسط کامپیوتر شناخته نمیشود. برای عیب یابی بخش رم باید در ابتدا از سلامت خود رم ها اطمینان داشت.

۳ – چیپ ست ها و یا تراشه های اصلی

این بخش که از تراشه های اصلی در مادربرد هستند در بین تعمیرکاران با نام چیپ ست شناخته میشوند که در برخی از مادربردها دو نوع چیپ اصلی وجود دارد و در برخی مادربردها ۱ چیپ و کاربرد این چیپ ها مدیریت و کنترل و به عبارتی ران کردن کلی مادربرد است.

و اما خرابی مادربردها

مادربردها دچار مشکلات مختلفی میشوند که در اینجا به برخی از این ایرادات و دلایل احتمالی آن ها می پردازیم تا شما نیز با این نوع خرابی و مشکلات مادربردها آشناشوید.

۱ – روشن نشدن مادربرد

در بسیاری از موارد با زدن کلید پاور کامپیوتر مشاهده میشود که کامپیوتر روشن نمی شود، در چتین مواقعی بهتر است اول اتصالات برقی و پاور کامپبوتر بررسی شود و در صورتی که مشکل از اتصالات نبود میتوان به خرابی مادربرد شک کرد ولی بهتر است بدانید مادربرد کامپیوتر یک قطعه پیچیده بوده که تعمیرات و عیب یابی ان کار راحتی نیست و غیر از افراد متخصص کسی نمی تواند یک مادربرد را عیب یابی کند و برای همین مورد بهتر است که در زمان روشن نشدن کامیوتر خود آن را به مراکز تعمیراتی معثبر انتقال دهید تا مورد عیب یابی قرار گیرد. روشن نشدن مادربرد چندین دلیل اصلی میتواند داشته باشد که اولین مورد خرابی در بخش مدار تغذیه آن می باشد که بعد زا پاور دومین بخش می باشد که وظیفه ی کلی مدیریت انرژی در کامپیوتر را بر عهده دارد و برق پاور در ابتدا وارد بخش مداتغذیه ی مادربرد میشود و سپس مدیریت شده و به بخش های دیگر منتقل  میشود. بعد از مدار پاور سوختن برخی از قطعات و ایجاد اتصالات در مدار باعث میشود که مادربرد نیز نتواند روشن شود برای همین باید با استفاده از ابزارهای پیشرفته به عیب یابی مادر برد پرداخت و مشکلات را برطرف نمود.

۲ – ریستارت شدن های مکرر مادربرد

این نوع خرابی ها معمولا  به دلیل خرابی برخی قطعات و بخش هیای کوچک در مادربردها می باشد که باید به خوبی عیب یابی شود تا مشکلات آن به خوبی پیدا شده و برطرف گردد.ولی اگر به همین خرابی کوچک توجهی نشود میتواند باعث سوختن کلی مادربرد گردد. باید بدانید که مشکلات و خرابی های بسیاری برای مادربردها وجود دارد که در یک مقاله نمی توان  به همه مشکلات ان پرداخت و برای همین فقط به اشاره کردن به برخی از مشکلات کوچک و شایع اشاره  کرد.

مرکز تعمیرات با داشتن تکنسین های مجرب و حرفه ای در زمینه تعمیرات انواع کامپیوتر و مادربردهای پیشرفته ی جهان و همچنین در دست داشتن پیشرفته ترین ابزارهای تعمیراتی در خدمت شما عزیزان می باشد تا بتوانید بعد از تعمیرات  بدون نگرانی از کامپیوتر خود استفاده کنید.

تلفن : ۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹

آدرس :تهران-میدان انقلاب-کارگر شمالی-خ نصرت-نرسیده به جمالزاده-پلاک۹۸-واحد۳

چه امتیازی به این وب سایت میدهید؟