تعمیر پلوپز

یکی از لوازم آشپزخانه ای که تقریبأ می توان گفت در اکثر خانه ها وجود دارد پلوپز هست که طبخ برنج را برای ما آسان تر کرده است و نگران اینکه خراب شود و یا بسوزد و … نیستیم چون با تنظیم درجه می توانیم زمان و میزان پخت را تعیین کنیم. یک پلوپز یک دستگاه آشپزخانه جمع و جور طراحی شده برای طبخ مقدار زیادی از برنج با حداقل میزان نظارت است. این وسیله شامل یک ظرف نچسب، کنترل کننده ترموستات و یک المنت گرمایی. یک پلوپز یک وسیله فوق العاده ساده برای استفاده است. اولین پلوپز در سال ۱۹۵۵ توسط توشیبا در ژاپن معرفی شد. به دلیل محبوبیت فراوان، شرکت های دیگر به زودی به بازار پیوستند و نوآوری هایی را به وجود آوردند که توانایی ها و ویژگی های موجود را گسترش می داد.

در برخی از پلوپز ها ظرف داخلی مدرج هست و می توانیم طبق آن میزان برنج و تعدادی که مد نظر ماست را مشخص کنیم و یا ممکن است پیمانه ای همراه داشته باشد که بر اساس هر پیمانه برای یک نفر میزان برنجی که قصد طبخ دارید را مشخص کنید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ظرفیت پلوپز ها محدود است و از ۴ تا ۱۲ و … قابل تغییر است. بنابراین متناسب با نوع نیاز خود یک نمونه را تهیه کنید. پخت و پز برنج به طور سنتی فرایندی بود که بیشترین توجه را برای اطمینان از صحیح پخت و پز برنج را در بردارد. اجاق های برقی الکتریکی به وسیله کنترل مکانیکی یا الکترونیکی حرارت و زمان بندی را به صورت اتوماتیک کنترل می کنند، اگرچه پلوپزها لزوما فرایند پخت را سریعتر نمی کنند،اما استفاده از آن مقدار آب را کاهش می دهد و بقیه فرایند خودکار است. بسیاری از اجاق های مدرن دارای پوشش گرمازا و مکانیسم گرمایی هستند. هنگامی که برنج تعیین می شود به طور کامل پخته شود، واحد به طور خودکار به چرخه “نگه داشتن گرم” تغییر می کند، که مانع پخته شدن بیش از حد می شود و برنج را تا زمانی که آماده سرو کردن باشد. برای تکمیل بیشتر پختن برنج برقی، حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. زمان مورد نیاز عمدتا بستگی به مقدار برنج مورد استفاده و همچنین قدرت عناصر گرمایش دارد.

پلوپزها عمدتا برای برنج طراحی می شوند اما می توانند در استفاده هایشان بسیار متنوع باشند. بعضی از مردم حتی به عنوان وسایل پخت و پز اولیه از پلو پز استفاده می کنند. برخی از پلوپزها از گرمایش القایی استفاده می کنند، با یک یا چند گرمایش القایی به طور مستقیم گرم می کنند. این می تواند کارایی انرژی را بهبود بخشد. بیشتر پلوپزهای مدرن برای کاسه پخت و پز داخلی از آلومینیوم استفاده می کنند. در برخی از مدل های استفاده شده از فولاد ضد زنگ به جای آلومینیوم استفاده می شود. مواد مختلف دیگری مانند مس، کربن خالص، سرامیک و پوشش پودر الماس ممکن است برای هدایت حرارت بالاتر یا طعم بهتر استفاده شوند. بسیاری از مدل ها توانایی تهیه ی برنج یا فرنی چسبنده را دارند. اکثر آنها می توانند به عنوان بخار پز استفاده شوند. بعضی از آنها می توانند به عنوان اجاق های آهنی استفاده شوند. برخی از مدل های دیگر می توانند نان را بپزند و یا در برخی موارد یک عملکرد اضافه برای حفظ درجه حرارت مناسب برای تخمیر خمیر نان یا ماست داشته باشند. دستگاه های چند منظوره با قابلیت پخت و پز برنج لزوما “پلوپز نیستند”، اما معمولا “چند اجاق” هستند. برخی از پلوپزها می توانند یک سبد بخار برای سبزیجات و سایر مواد غذایی داشته باشند.

هنگام پخت و پز در محیط تجاری، که کیفیت، مقدار و سرعت فاکتور مهم هستند، پلوپزهای گازی چند مزیت دارد. منبع شعله گاز پخت و پز بسیار سریعتر از منابع برق الکتریکی را گرم می کند. پخت و پز در دماهای بالاتر اجازه می دهد تا برنج به سرعت آبش جذب شود و سرخ شدن سریع تر انجام شود، و تولید یک محصول نهایی قوی تر است. با توجه به مقدار برنج که در یک زمان معین پخته شده است، اجاق های الکتریکی قادر به پختن پخت و پز به اندازه کافی سریع نیستند. این معمولا به پخت و پز ناهموار مجموعه ای از برنج منجر می شود که اغلب منجر به خرد شدن برنج یا سوخته شدن در انتهای ظرف و گاهی اوقات برنج در وسط  و پایین ظرف پخته شده و بالای آن خام است. اکثرآ و نه همه پلوپزهای گازی از یک سیستم خودکار خاموش اتوماتیک استفاده می کنند. اصل اساسی این سیستم ها این است که جریان گاز هنگامی که به دمای خاصی می رسد و در نتیجه شعله مشعل خاموش می شود.

ویژگی های پلوپز:

اندازه: پلوپزها به شکل و اندازه های مختلف هستند که متناسب با تعداد نفرات و نیاز شما وجود دارد.

انتخاب بهترین ظرف: حتی ظرف های پخت و پز متفاوت هستند. برخی از سطوح به صورت شیمیایی کار می کنند، برای تمیز کردن آسان هستند. آلومینیوم نیز یک گزینه محبوب است. اما اگر بخواهید از این سطوح اجتناب کنید، به دلیل آسیب های بهداشتی آنها، از گزینه های طبیعی تر مانند فولاد یا خاک رس استفاده کنید.

برنامه ریزی و تنظیمات: البته برخی از پلوپزها دارای ویژگی های بیشتری از دیگران هستند و مدل های دیگر حتی از صفحه نمایش های دیجیتال برای گزینه های دقیق و تنظیمات استفاده می کنند.

تایمر: با استفاده از آن می توانید زمانی که سر کار هستید یا برای مدتی در منزل نیستید یا مشغول کار هستید مشخص کنید که ظرف چه مدتی طبخ انجام شود. 

 خرابی های پلوپز

از جمله خرابی هایی که برای پلوپز می توان نام برد این است که ترموستات آن به خوبی عمل نمی کند و درجه حرارت طبق تنظیمات ما نیست. کلیدهای تنظیمات مربوط به شیوه و درجه پخت کار نمی کند و بسیاری موارد دیگر.

در صورت بروز خرابی در سیستم دستگاه پلوپز خود می توانید با واحد تعمیرات لوازم خانگی مجتمع فنی الکترونیک تهران تماس حاصل فرمایید یا مراجعه حضوری داشته باشید.

لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستان ها می توانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمت گزار مناسبی برای ایشان باشیم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۳۵۹۲۱

آدرس»تهران-میدان انقلاب-کارگر شمالی-خ نصرت-نرسیده به جمالزاده-پلاک۹۸-واحد۳
۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹—–۰۲۱۶۶۹۳۵۹۲۱

چه امتیازی به این وب سایت میدهید؟