تعمیر مایکروفر

در گذشته پختن غذا با استفاده از روش های سنتی انجام می شد که البته امروزه هم به این گونه است و برخی از غذاها نیاز دارند برای پخت کامل مدت زمان زیادی را صرف کنند. اما پیشرفت در علم و تکنولوژی و تغییر سبک زندگی اشخاص باعث شده است تا به هر چیزی حتی پختن غذا هم سرعت ببخشند و بخواهند سریعأ غذا آماده شود تا به ادامه کار و فعالیت خود بپردازند. که البته رستوران های فست فود برای کسانی که حتی فرصت طبخ را هم ندارند هستند ولی بعضأ پیش می آید برای تهیه غذای سریع در خانه اقدام می کنیم. امروزه انواع مایکروفرها و سولاردام ها وجود دارند که فرآیند طبخ را برای ما سریعتر انجام می دهند بر اساس تکنولوژی که در آن ها تعبیه شده است.

مانند بسیاری از اختراعات بزرگ، اجاق های مایکروویو یک کشف تصادفی بودند. در ۱۹۵۰s، مهندس برق آمریکایی پرسی اسپنسر (۱۹۹۴-۱۸۹۴) برخی از آزمایشات را با یک مگنترون در شرکت تولید Raytheon انجام داد که در آن کار می کرد. در آن زمان، استفاده اصلی برای مگنترون ها در رادار بود: استفاده از امواج رادیویی برای کمک به هواپیماها و کشتی ها برای پیدا کردن میسر. یک روز، پرسی اسپنسر در هنگام جابجایی مغناطن، یک نوار شکلات در جیبش داشت. به تعجب او، نوار به سرعت به علت گرما تولید شده مغناطیسی ذوب شد. این به او این ایده را داد که یک مگنترون ممکن است برای غذا استفاده شود. پس از پخت و پز برخی از پاپ کورن، او متوجه شد که او می تواند یک اجاق مایکروویو برای پخت و پز انواع مواد غذایی را توسعه دهد. 

هنگامی که اجاق های مایکروویو در دهه ۱۹۷۰ محبوب شدند، راحتی خانوار را به سطح جدیدی رساندند. یک کوره معمولی از داخل بیرون غذا را به آرامی گرم می کند، اما یک اجاق مایکروویو از امواج رادیویی کوچک و قدرتمند استفاده می کند تا غذای بیشتری را به صورت یکنواخت گرم کند به همین دلیل یک مایکروویو می تواند یک گوشت را تقریبا شش برابر سریعتر از یک اجاق معمولی بپزد. اجاق های مایکروویو همچنین انرژی را ذخیره می کنند، زیرا شما می توانید بلافاصله غذا بخورید بدون اینکه انتظار داشته باشید برای اولین بار حرارت را به درجه حرارت بالا برسانید. اجازه دهید نگاهی دقیق تر به نحوه کار آنها بکنیم! اجاق های مایکروویو بسیار سریع و کارآمد هستند زیرا انرژی گرما را به طور مستقیم به مولکول ها (ذرات کوچک) داخل غذا هدایت می کنند. مایکروویو غذاها را مانند زمانی که خورشید تابش می کند و صورت شما را گرم می کند، عمل می کند.

مایکروویو بسیار شبیه امواج الکترومغناطیسی است که از طریق تلویزیون و فرستنده های رادیویی از طریق هوا پخش می شود. این الگوی الکتریسیته و مغناطیسی نامرئی است که از طریق هوا با سرعت نور (۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر یا ۱۸۶۰۰۰ مایل در ثانیه) پخش می شود. در حالی که امواج رادیویی می توانند در حقیقت بسیار طول بکشد (بعضی از آنها ده ها کیلومتر یا مایل بین یک موج موج و بعدی را اندازه گیری می کنند)، آنها همچنین می توانند کوچک باشند: مایکروویوها به طور موثر کوتاهترین امواج رادیویی هستند و مایکروویوهایی که غذا را در اجاق شما می پوشانند تنها ۱۲ سانتیمتر (تقریبا ۵ اینچ) طول دارند. 

با وجود اندازه کوچکشان، این امواج مایکرویو مقدار زیادی انرژی را حمل می کنند. یک نقص از مایکروویو این است که آنها می توانند به سلول های زنده و بافت آسیب برساند. به همین دلیل است که مایکروویو ها می توانند برای مردم مضر باشند و به همین خاطر اجاق های مایکروویو توسط جعبه های فلز قوی احاطه شده اند که اجازه نمی دهد که امواج فرار کنند. در کارهای عادی، اجاق های مایکروفر کاملا امن هستند. مایکروویو ها نیز در تلفن های همراه (تلفن های همراه) مورد استفاده قرار می گیرند، جایی که آنها صدای شما را از طریق هوا و رادار حمل می کنند. چگونه یک مایکروویو برق را به گرما تبدیل می کند؟

  1. درون جعبه فلز قوی، ژنراتور مایکروویو به نام مگنترون وجود دارد. هنگامی که شما شروع به پخت و پز می کنید، مگنترون برق را از طریق پریز برق برداشته و آن را به امواج رادیویی با قدرت ۱۲cm (4.7 اینچ) تبدیل می کند.
  2. مگنترون این امواج را به داخل غذا از طریق یک کانال به نام موجبر به صورت انفجاری عبور می دهد.
  3. غذا بر روی یک صفحه قرار داده شده و به آرامی چرخانده می شود تا مایکروویو آن را به طور مساوی روی آن اعمال شود و غذا را آماده کند.
  4. مایکروویو ها از دیواره های فلزی بازتابی محفظه غذا به عقب و جلو برمی گردند، درست مانند بازتاب نور از یک آینه. هنگامی که مایکروویو ها به غذا می رسند، آنها به سادگی نمی گزینند. همانطور که امواج رادیویی می توانند به طور مستقیم از طریق دیوارهای خانه شما عبور کنند، بنابراین مایکروویو ها داخل غذا نفوذ می کنند. همانطور که آنها از طریق آن عبور می کنند، مولکول ها را در داخل آن را سریع تر ارتعاش می دهند.

  5. مولکول های ارتعاشی گرما دارند، هر چقدر که مولکول ها ارتعاش بیشتری داشته باشند، غذا گرمتر می شود. بنابراین مایکروویو انرژی خود را بر روی مولکول ها در غذا می گذارد و به سرعت آن را گرم می کند.

در یک اجاق معمولی، گرما باید از عناصر گرمایش الکتریکی (یا مشعل گاز) که در پایین و دو طرف اجاق گاز قرار گرفته است، به مواد غذایی منتقل شود، که بیشتر از طریق لایه های بیرونی به داخل آن هدایت می شود. به همین دلیل یک کیک پخته شده در یک کوره معمولی می تواند لبه های آن سوخته باشد و  وسط پخته نشده باشد. مردم گاهی می گویند اجاق های مایکروویو غذا را از “داخل” به خارج گرم می کنند، که کمی براق است و کاملا درست نیست. آنچه که واقعا رخ می دهد بدان معنی است که مایکروویو ها به طور همزمان مولکول های درون غذا را برانگیخته می کنند، به طوری که عموما سریعتر و به طور مساوی پخت سریع تر  انجام می شود.

خرابی های مایکروفر

از جمله مواردی که می توان نام برد این است که دستگاه به خوبی غذا را بر اساس مدت زمانی که برای آن تعیین کرده ایم گرم نمی کند یا طبخ انجام نمی شود. غذا به طور یکنواخت گرم نمی شود، تایمر به خوبی کار نمی کند، درب مایکروفر به خوبی بسته نمی شود، آلارم اطلاع رسانی به نوقع عمل نمی کند و بسیاری موارد دیگر.

در صورت بروز خرابی در دستگاه مایکروفر خود می توانید با واحد تعمیرات لوازم خانگی مجتمع فنی الکترونیک تهران تماس حاصل فرمایید یا مراجعه حضوری داشته باشید تا توسط متخصصین این مرکز عیب یابی و رفع شود.

لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستان ها می توانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمت گزار مناسبی برای ایشان باشیم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۳۵۹۲۱

آدرس»تهران-میدان انقلاب-کارگر شمالی-خ نصرت-نرسیده به جمالزاده-پلاک۹۸-واحد۳
۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹—–۰۲۱۶۶۹۳۵۹۲۱

 

چه امتیازی به این وب سایت میدهید؟