تعمیر غذاساز

یکی از لوازم خانگی که در آشپرخان های ما بعضاً یافت می شود غذا سازها هستند که با وجود امکاناتی که دارند روند تهیه اولیه مواد و اماده سازی را برای ما آسان تر و سریعتر کرده اند. غذاسازها انواع و اندازه های مختلفی دارند که بنا برنیازمان می توانیم هر مدل را که مد نظرمان هست تهیه و استفاده کنیم. غذاسازها می توانند دستی و مکانیک باشند یا می توانند دستگاهی برقی و دیجیتالی باشند که با دادن برنامه و تنظیم آن کار کنند. غذا ساز یک دستگاه آشپزخانه چند منظوره است که می تواند به سرعت و به راحتی برش، تکه تکه کردن، پوست کندن، تمیز کردن و تقریبا هر نوع مواد غذایی را انجام دهد. بعضی از مدل ها همچنین می توانند به آشپز خانه در ساخت آب مرکبات و سبزیجات کمک کنند، خمیر کیک را آماده کرده، خمیر نان را ورز دهد، سفیده تخم مرغ را از مخلوط کند، و گوشت و سبزیجات را خرد کنند و … .

 غذا ساز در سال ۱۹۷۳ توسط مهندس کارل Sontheimer به بازار آمریکای شمالی معرفی شد، که سالیان سال بود که یک مخلوط کن صنعتی فرانسه را برای آشپز خانه صرف کرده بود. چند سالی گذشت تا مصرف کنندگان متوجه شوند که چگونه دستگاه جدید می تواند مفید باش. اختراع Sontheimer باعث ساخت غذا در آشپزخانه های خانه در سراسر جهان شد.

بعضأ ممکن است بین مخلوط کن و غذا ساز تفاوتی را قایل نشوند. در اینجا به تفاوت آن ها اشاره می کنیم. در مخلوط کن تیغه در پایین ظرف مخروطی شکل قرار دارد. پیکربندی پایه و تیغه باعث می شود محتویات به طور طبیعی به سمت میانه ی ظرف سقوط کنند، این روند تا جایی که ماده مورد نظر به اندازه مد نظر ما خرد شود و به مایع تبدیل شود ادامه دارد. از سوی دیگر، غذاساز، دارای کاسه های بزرگ و صاف با دو تیغه در ارتفاع های مختلف هستند. تیغه پایین یک پایه را می شکافد و دیگری قسمت های دیگر آن را خرد می کند و  آنها را برای پخت مواد غذایی جامد به قطعات کوچکتر که طراحی شده اند، خرد می کند. هر دو دستگاه می توانند برای مخلوط مواد مرطوب و خشک مورد استفاده قرار گیرند، اما شکل پایه نشان دهنده اهدافی است که برای آن طراحی شده است و بنابراین کارایی آن به خوبی انجام می شود. مخلوط کن برای استفاده در درجه اول با مایع طراحی شده است. هنگامی که مایع کافی در کوزه وجود ندارد، محتویات به جای اینکه خود را به سمت تیغه ها بکشند، محتویات در قسمت بالاتری در اطراف تیغه ها می مانند. برعکس، کاسه غذا ساز صاف است، و آن مناسب برای مواد خشک و خمیر است. این مواد غذایی را خرد می کند.

در اغلب موارد، ظرف مخلوط کن فقط دارای یک مجموعه از تیغه ها و یک پارچ است. گاهی اوقات می توانید ظرف های اضافی را برای خرید کالاهای خشک دریافت کنید، اما اغلب فقط یک مجموعه وجود دارد. با این حال، خرد کننده های مواد غذایی یا همان غذاسازها اغلب با انواع مختلفی از لوازم جانبی مانند تیغه برش، تیغه خمیر و غیره می آیند. این به میزان قابل توجهی قابلیت استفاده از دستگاه را افزایش می دهد و حجم زیادی از مواد غذایی سریع و ساده را پردازش و آماده می کند. از آن جایی که مخلوط کن ها بیشتر برای مایعات و مخلوط کردن آن به کار می روند از این رو نمی توان از حجم کل پارچ و یا طرف را پر کرد و باید حداکثر از ۳/۴ آن استفاده کرد. اما در مورد غذا ساز می توان از حجم حداکثری استفاده کرد هر چند برا چرخش بهتر تیغه ها بهتر است کمی فضای خالی داشته باشد. 

پردازنده های مواد غذایی مدرن دارای سه اندازه اصلی هستند: کامل، جمع و جور و مینی. مهم نیست که اندازه آنها چیست، با این حال، اجزای اصلی یکسان هستند: موتور، کاسه ای با درب و لوله تغذیه و مجموعه ای از لوازم حانبی و متعلقات. موتور در پایه دستگاه قرار دارد و این سنگین ترین قسمت دستگاه است. ماشین های بزرگ به طور کلی دارای موتورهای بزرگتر و قدرتمند هستند و می توانند بیش از ۲۰ پوند (۹ کیلوگرم) وزن داشته باشند. این وزن دارای ارزش کاربردی است: سنگین بودن پایه باعث ثبات دستگاه می شود و اطمینان می دهد که موتور در حال حرکت است. اگرچه پایه های غذاساز اصلی تنها در پوشش سفید و پلاستیکی سخت پوشیده شده بود، امروزه در رنگ های شیک و با دوام فلزی و پلاستیکی وجود دارد. 

از موتور، یک شفت به سمت بالا به پاور وصل می شود. کاسه که معمولا از پلاستیک با دوام و شفاف ساخته می شود، بر روی این شفت قرار می گیرد و به جای قفل می شود. درب، معمولا از همان ماده ساخته شده است. درب دارای یک لوله تغذیه با یک پینگر است. شما می توانید از طریق این لوله تغذیه غذا را داخل دستگاه قرار دهید و آن را با پینگر فشار دهید. بعضی از مدل ها لوله های خوراکی وسیع تر و باریک تر برای استفاده با مواد غذایی بزرگتر و کوچکتر دارند. اندازه کاسه با توجه به اندازه دستگاه متفاوت است:

کاسه های کامل به طور کلی ظرفیت ۹ تا ۱۳ فنجان دارند.
کاسه های فشرده می توانند ۵ تا ۷ فنجان را جایگزین کنند.
کاسه کوچک می تواند ۲ تا ۵ فنجان باشد.
برخی از مدل ها با کاسه های بزرگ و کوچک برای استفاده با همان پایه استفاده می شود.

خرابی های غذاساز

از جمله مشکلات غذاساز می توان به این موارد اشاره کرد که برای مثال تیغه ها به هنگام چرخش گیر می کنند، یا موتور هنگام کار خاموش می شود، سرعت چرخش کم و زیاد می شود و بسیاری موارد دیگر که نشان دهنده وجود مشکل در غذاساز است. 

در صورت بروز مشکل در سیستم غذاساز خود می توانید با واحد تعمیرات لوازم خانگی مجتمع فنی الکترونیک تهران تماس حاصل فرمایید تا توسط متخصصین این مرکز عیب یابی و رفع شود. 

لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستان ها می توانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمت گزار مناسبی برای ایشان باشیم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹

آدرس»تهران-میدان انقلاب-کارگر شمالی-خ نصرت-نرسیده به جمالزاده-پلاک۹۸-واحد۳

 

چه امتیازی به این وب سایت میدهید؟