دستگاه کپی

یکی از دستگاه های پرکاربرد در اداره ها را می توان دستگاه کپی دانست که بسیار مورد استفاده واقع می شود و در اندازه های مختلفی در دسترس است که با توجه به نوع کاربری آن تعیین می شود. با استفاده از دستگاه کپی می توانیم از اسناد و مدارک و تصاویری که داریم یک نمونه کپی شده داشته باشیم و اگر نیاز باشد به جای آنکه اصل سند را با خود جابه جا کنیم کپی ای از آن را داشته باشیم. اکثر کپی رایت های مدرن از یک تکنولوژی به نام Xerography، یک فرایند خشک استفاده می کنند که از اتم های الکترواستاتیک بر روی یک گیرنده نور حساس به جذب و سپس انتقال ذرات تونر (یک پودر)روی کاغذ به شکل یک تصویر استفاده می کنند. سپس حرارت، فشار یا ترکیبی از هر دو به منظور جوشاندن تونر بر روی کاغذ استفاده می شود. همچنین کپی از تکنولوژی های دیگر مانند جوهر جت استفاده می کند، اما Xerography استاندارد برای کپی کردن در اداره ها و دفاتر است.

copier

فتوکپی دفتر تجاری Xerographic توسط Xerox در سال ۱۹۵۹ معرفی شد و به تدریج نسخه هایی از Verifax، Photostat، کاغذ کربنی، دستگاه های Mimeograph و سایر دستگاه های تکثیر را جایگزین کرد. Photocopying به طور گسترده ای در بخش های کسب و کار، آموزش و پرورش و دولت مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که پیش بینی شده است که فتوکپی ها در نهایت منسوخ می شوند، زیرا کارکنان، اطلاعات را با استفاده از ایجاد، ذخیره سازی و توزیع سند دیجیتال ذخیره و نگهداری می کنند و کمتر از توزیع کاغذ های واقعی از سال ۲۰۱۵ استفاده می کنند. برخی از دستگاه های کپی وجود دارند که در سالهای ۲۰۱۰ تولیو استفاده آن ها افزایش یافت این قبیل دستگاه ها علاوه بر کپی دارای اسکنر و پرینتر هم بودند. دستگاه های کپی خانگی که قابلیت کپی رنگی هم دارند قیمت آن ها پیوسته کاهش می یابد اما دستگاه های بزرگتر که چاپ ها و کپی های رنگی بزرگتری را انجام می دهند. شما ممکن است اصطلاح “چاپگرهای چند کارتی” (MFPs) را هنگامی که کسی به یک دستگاه کپی، کپی یا حتی فتوکپی اشاره می کند شنیده باشد. این اصطلاحات همه به یک دستگاه اشاره می کنند؛ چرا که آنها باعث تقویت بهره وری شگفت انگیز برای هر کسب و کار، بزرگ یا کوچک می شوند.

یک دستگاه کپی چگونه کار می کند؟ حتمأ شما هم بادکنکی را به پیراهن پشمی خود مالش دادید و دیدید که به لباس شما می چسبد. این به خاطر وجود الکتریسیته ساکن است که باعث می شود که بارهای مخالفی که بین باذکنک و لباس شما وجود دارد همدیگردستگاه کپی را جذب کنند و از هم جدا نشوند و بادکنک به لباس شما چسبیده باشد.  مشابه چنین فرآیندی اساس کار دستگا های کپی است. برق استاتیک یکی از دو ترفند علمی است که فتوکپی توسط آن کار را انجام می دهد . به نام رسانای نوری (photoconductor) شناخته می شود. یک پرتو نور یک موج فوق العاده سریع برق و مغناطیس است که به عقب و جلو حرکت می کند و از طریق فضا پرت می شود. این به ما کمک می کند تا توضیح دهد که چگونه انرژی خورشیدی (تولید برق از نور خورشید) کار می کند. هنگامی که نور خورشید بر روی یک پنل خورشیدی می تابد، سلول های خورشیدی درون آن انرژی الکتریکی را در نور می گیرند و آن را به یک جریان الکتریکی (جریان الکترون ها) تبدیل می کنند که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. چیزی شبیه به یک سلول خورشیدی در یک فتوکپی وجود دارد و آن را به عنوان یک رسانای نوری نامیده می شود. به جای تولید جریان الکتریکی هنگامی که نور بر روی آن می درخشد، الگوی نور را به عنوان الگوی الکتریسیته ساکن قرار می دهد. این چگونه استفاده می شود؟ فرض کنید یک چراغ قوه را در دست بگیرید تا تصویر سایه ای از گوش های خرگوش بر روی دیوار بسازید. اما به جای تاباندن سایه روی دیوار شما آن را روی یک رسانای نوری می تابانید. بعضی قسمت های رسانای نوری روشن به نظر می رسد (جایی که نور در اطراف دستان شما حرکت می کند) و برخی از قسمت ها تاریک می شوند (جایی که دستان شما یک سایه را پر می کنند). رسانای نوری یک بار الکتریکی دریافت می کند زمانی که در آن نور است و هیچ اتفاقی نمی افتد جایی که تاریک است. به عبارت دیگر، آن را نوعی “کپی الکتریکی” از دست شما داشته باشد. این کلیدی است که چگونه یک فتوکپی کار می کند.

سندی را که می خواهید از آن کپی تهیه کنید بر روی شیشه به صورت وارونه، قرار دهید. یک نور بسیار روشن در سراسر سند اسکن می کند. نور بیشتری از نواحی سفید (جایی که جوهری وجود ندارد) نسبت به مناطق سیاه جایی که جوهری است بازتابیده می شود. کارکرد دستگاه کپییک سایه الکتریکی از صفحه روی رسانای نوری تشکیل می شود. رسانای نوری در یک فتوکپی یک تسمه نقاله دوار است که با یک ماده شیمایی به نام سلنیوم پوشانده شده است. همانطور که کمربند چرخش می کند، سایه الکتریکی را اطراف آن حمل می کند. یک ظرف جوهر نوار را با ذرات پودر جوهر به نام تونر لمس می کند. تونر هم دارای بار الکتریکی می شود و به سایه الکتریکی می چسبد و یک تصویر جوهر از اصل تصویر یا سند روی نوار نقاله ایجاد می کند. یک ورق کاغذ از یک قیف در طرف دیگر دستگاه کپی به سمت اولین کمربند روی یک تسمه نقاله دیگر می رساند. همانطور که حرکت می کند، به وررقه (کاغذ) یک بار الکتریکی قوی داده می شود.

تعمیرات دستگاه کپی

خرابی های دستگاه کپی

چون دستگاه کپی از لوازم اداری است که می توان گفت روزانه از آن بسیار استفاده می شود می توان گفت با مشکلات و اختلالاتی در روند کار آن کاربران مواجه خواهند شد. از جمله خرابی ها و مشکلاتی که برای دستگاه کپی ایجاد می شود را می توان به گیر کردن کاغذ در دستگاه، پخش شدگی جوهر، علاوه بر اینکه دستگاه جوهر کافی دارد و خوب کار می کند اما در خروجی ما چاپ درستی نداریم، بهم خوردن تنظیمات دستگاه که باعث می شود به خوبی کار نکند و بسیاری موارد دیگر.

در صورت بروز خرابی در سیستم دستگاه کپی خود می توانید به واحد تعمیرات لوازم اداری مجتمع فنی الکترونیک تهران مراجعه نمایید تا توسط متخصصین این مرکز عیب یابی و رفع شود.

آدرس» لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستانها میتوانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمتگزار مناسبی برای ایشان باشیم.
آدرس:تهران-میدان انقلاب-کارگر شمالی-خ نصرت-نرسیده به جمالزاده-پلاک۹۸-واحد۳
تلفن تماس:۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹

چه امتیازی به این وب سایت میدهید؟